MAN har startat produktionen av den nya, högeffektiva 13-liters MAN D30 dieselmotorn vid sin fabrik i Nürnberg. Efter mer än 100 år av dieselmotortillverkning vid fabriken är D30-motorn den senaste av sitt slag. Företaget har investerat cirka 220 miljoner euro i anläggningen för att realisera produktionen och ytterligare 30 miljoner euro för den tillhörande vevaxelproduktionen vid anläggningen i Salzgitter.
Motorn utvecklades gemensamt av varumärkena Traton Group och sätter nya standarder när det gäller bränsleförbrukning och CO2-utsläpp. Det är den största standardmotorn i MAN:s portfölj som är monterad i de 40 ton tunga MAN TGX- och TGS-dragbilarna.
MAN:s vd Alexander Vlaskamp säger att senast 2030 ska vartannat fordon MAN levererar till sina kunder ha en utsläppsfri drivning. ”Men det betyder också att vi fortfarande kommer att behöva mycket effektiva förbränningsmotorer under lång tid på vägen mot övergången till elektromobilitet”. I Nürnberg investerar MAN därför i båda teknologierna
Efter upptrappningen av produktionen vid Nürnbergfabriken kommer de cirka 160 anställda att arbeta med D30 i treskift. Den tekniska kapaciteten möjliggör produktion av cirka 50 000 motorer per år.
Det blir den sista helt nyutvecklade dieselmotorn för kommersiella fordon hos MAN då det inte finns planer på en efterföljande generation. Dieselmotorn överbryggar gapet i övergången från förbränningsmotorer till elektrifierade drivlinor.
Produktlanseringen sker nästan parallellt med starten av batteriproduktionen vid fabriken som är planerad till våren. Det innebär att Nürnberg kommer att producera både förbränningsmotorer och eldrivna MAN-fordon under många år framöver.
D30 ersätter de tidigare tillgängliga motorserierna D26 och D15 och finns i sex effektnivåer från 380 till 560 hk (2 100 till 2 800 Nm).